KKTC’de Yaşam

Tarihi mekanları, denizinin güzelliği, iklim şartları, birbirinden kaliteli casino ve otelleri ile her yıl sayısız turisti kendisine çeken Kıbrıs, son yıllarda yaşamak için de Türkiye’den ve dünyanın pek çok bölgesinden gün geçtikçe artan bir talep görmektedir.
Ada iklimi yaz aylarında aşırı sıcak geçmesine rağmen kış aylarında da bir o kadar soğuk olabiliyor. Aralık ve Ocak aylarında yoğun yağış dönemi ile geçerken, Şubat ile Mayıs ayları arasında da yağmur görülebiliyor. Mayıs ortası ile Eylül sonuna kadar da genellikle güneşli bir hava ve yaklaşık 11 saatlik bir gün ışığı vardır. Sıcaklık ise bazen 40 derece üzerine çıkabiliyor.
Ulaşım için ise, Kuzey Kıbrıs’a ister Larnaca havalimani üzerinden direk uçuş ile ister Türkiye üzerinden aktarmalı olarak Ercan havalimanına gidebilirsiniz. Güney kesimden araç kiralayarak sınır kapısından geçiş yapabilirsiniz.
Kuzey Kıbrıs’a giriş esnasında Avrupa vatandaşlarına herhangi bir vize işlemi uygulanmamaktadır. Kimlik kartı ile giriş yapılabilmektedir.
Avrupa vatandaşları Kuzey Kıbrıs ve Güney Kıbrıs arasında geçiş kapılarında serbest dolaşım yapabilirler. Kıbrıs’taki yeni hayatınızın ilk adımı, bir ev sahibi olmakla başlayacaktır.

back to top button back to top button